28 października 2022

Laserowe usuwanie owłosienie. FAKTY I MITY.

LASEROWA REDUKCJA OWŁOSIENIA.

FAKTY I MITY.

 

Zabiegi laserowej redukcji owłosienia to w tej chwili jedne z najbardziej popularnych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Praktycznie każda kobieta oraz coraz więcej mężczyzn usuwa owłosienie korzystając z wielu dostępnych metod na rynku, ale tylko zabiegi laserowe zapewnią trwałą redukcję owłosienia a jednocześnie pozwolą uporać się z problemem wrastających włosów, stanami zapalnymi, przebarwieniami pozostawiając zdrową i gładką skórę.

Jak działa laser?

Światło laserera wykorzystuje zjawisko SELEKTYWNEJ FOTOTERMOLIZY czyli zjawisko gdzie energia lasera pochłanięta zostaje przez chromofor - tkankę docelową, pozostawiając sąsiednie tkanki bez odpowiedzi biologicznej. W tym wypadku chromoforem jest melanina, która jest  nośnikiem dla światła lasera. Pochłonięta energia zostaje zamieniona na ciepło( prawie 70 stopni C) które   rozprasza się po całym mieszku włosa i niszczy komórki macierzyste. Jednakże zniszczyć można tylko włosy w pierwszej fazie wzrostu- anagenie, dlatego, aby osiągnąć stałe rezultay potrzebujemy wykonać serię zabiegów.

 

Rodzaje laserów

Pierwszym komercyjnie wykorzystywanym laserem był laser rubinowy,wyprodukowanym w 1997 roku przez firmę Palomar. Jednak laser ten ze względu na bardzo dużą absorpcję melaniny nadawał się tylko do zabiegów na jasną skórę. Dziś ten laser nie jest wykorzystywany do zabiegów do usuwania owłosienia ze względu na duże ryzyko oparzeń. Również w tym samym roku amerykańska firma Lumenis wypuściła na rynek pierwszy  laser diodowy.

 

Dziś wykorzystuje się:

- laser aleksandrytowy o długości fali 755nm, który ma bardzo duże powinowactwo do melaniny dlatego nadaje się do usuwania nawet włosów jaśniejszych. Mitem często powielanym jest to, że ten laser nie nadaje się do usuwania włosów grubych i ciemnych, co jest nieprawdą. Laser ten można używać na każdy rodzaj włosów, oczywiście należy ustawić odpowiednie parametry uwzględniając kolor włosa, jego grubość jak i kolor skóry. Jednak ze względu na dużą absorpcję melaniny, laser ten powinien być stosowany na jaśniejsze fototypy skóry (I-III). Aczkolwiek wiele doświadczonych operatorów będzie używało tego lasera nawet na fototypie IV.

 

- laser diodowy o długości fali 810nm, ze względu na dobre powinowactwo do melaniny jest szeroko stosowany do zabiegów usuwania owłosienia w naszej szerokości geograficznej. Bardzo dobrze sobie radzi z grubymi i ciemnymi włosami i może być używany bezpiecznie na fototypy od I-IV.

- laser neodymowo-yagowy o długości fali 1064nm. Laser ten ze względu na dużo mniejszą absorpcję melaniny jest używany do usuwania owłosienia na ciemniejszych fototypach skóry (IV-VI). W Polsce nie ma dużego zastosowania jeżeli chodzi o usuwanie owłosienia, ale jest szeroko używany do usuwania zmian  naczyniowych, a w formie Qswitch do usuwania tatuażu i peelingu węglowego.

 

- IPL czyli Intensive Pulse Light nie jest laserem, ale jest również stosowany do redukcji owłosienia, szczególnie filtry 640nm i 750nm, jednak ze względu na polichromatyczna wiązkę oraz krótką penetrację energii jest dużo mniej skuteczny niż laser.

 

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się również lasery hybrydowe, które łączą w sobie dwie lub trzy długości fali światła. Urządzenia te powstały w wyniku prac inżynierów, po to, aby doprowadzać energię na różne głębości w skórze i jeszcze bardziej efektywnie zniszczyć mieszki włosowe. Mitem natomiast jest nazywanie tej technologii nowością, bowiem już w roku 2010 amerykańska firma Cynosure wypuściła na rynek pierwszy laser, który łączył w jednym impulsie laser aleksandrytowy i neodymowo- yagowy.

 

Tryb pracy lasera.

Energia lasera może być dostarczana do mieszka włosowego w trybie pulsujacym, czyli takim, kiedy w pojedynczym impulsie dostarczamy energię potrzebną, aby „podgrzać” mieszek włosowy do 70 stopni C lub w trybie SHR czyli „in motion”. Tutaj energia, dużo mniejsza niż w trybie pulsacyjnym, dostarczana jest stopniowo do mieszka włosowego. Zaletą tej metody są mniejsze odczucia bólowe, natomiast wadą to, że zabieg trwa zdecydowanie dłużej niż w trybie pulsacyjnym.  

 

Mitem natomisat jest nazywanie metody in motion nowością, gdyż już w 2008 roku izraelska firma Alma wyprodukowała pierwszy laser diodowy w takiej technologii nazywając ją Super Hair Removal SHR. Dzisiaj w tej formie mamy lasery monowiązkowe, hybrydowe a nawet IPL.

Skuteczność zabiegów laserowych.

 

Rezultaty zabiegów epilacji laserowej będą zależały od jakości urządzenia, umiejętności operatora, okolicy zabiegowej oraz predyspozycji klienta.

Czym ciemniejsze i grubsze włosy to rezultaty będą lepsze. Dlatego najłatwiejsze obszary ciała to pachy, okolice bikini i nogi, gdyż tam włosy są najczęściej dość grube i ciemne. Najczęciej polecane sa pakiety 8 zabiegów wykonywanych na ciało co 8 tygodni, a na twarz co 4-6 tygodni. Rezultaty to najczęściej około 80% trwałej redukcji owłosienia, natomiast te włosy które zostaną są dużo jaśniejsze i słabsze. Niektóre osoby, do podtrzymania rezultatów będą potrzebowały wykonywać tak zwane zabiegi przypominające.

Zarost u kobiet w okolicy twarzy, piersi, ramion czy pośladków będzie wskazywał na pewne zaburzenia hormonalne, dlatego osiągnięcie permanentnych rezultatów na tych obszarach będzie trudniejsze i  będzie wymagało więcej zabiegów przypominjących.

 

Czy laser usuwa jasne włosy?

W przypadku pracy z laserem do usuwania włosów nośnikiem energii jest melanina, więc jeżeli melaniny nie będzie wystarczająco we włosie nie dojdzie do pochłonięcia energii i zabieg nie będzie efektywny.

Można usuwać jasnobrązowe włosy, natomiast z mojego, ponad 16letniego doświadczenia w pracy na wielu systemach laserowych, wiem, że niemożliwością jest usunięcie włosów blond czy siwych.

Usuwając laserem włosy musimy pod uwagę wziążć nie tylko jego kolor ale i teksturę. Włos nawet dość ciemny, ale bardzo delikatny też nie będzie dobrze odpowiadał na laser. Dużym ryzykiem jest w takiej sytuacji to, że próbując  usunąć  włos za jasny lub za cienki możemy spowodować całkowite odwrócenie sytuacji, czyli pobudzenie wzrostu włosa i w konsekwencji na danym obszarze ciała będziemy obserwować więcej i grubsze włosy.

 

Czy zabiegi laserowe bolą?

Dzisiejsze sprzęty laserowe posiadają coraz lepsze systemy chłodzące skórę, dlatego zabiegi te są coraz mniej bolesne. Jednak należy pamiętać, że dostarczając energię lasera do mieszka włosowego „podgrzewamy” go do 70 stopni C więc pewne odczucia dyskomfortu mogą wystąpić. Odczucia te można zmniejszyć poprzez dodatkowe chłodzenie skóry przed i w czasie zabiegu jak i również zmniejszenie szybkości pracy urządzenia.

W tej chwili na rynku polskim jest wiele firm, które mają w swojej ofercie sprzedaż laserów. Dlatego decydując się na zakup tak drogiego urządzenia warto sprawdzić wiarygodność fimy. Ważne są nie tylko paramentry samego urządzenia, ale również wsparcie serwisowe i merytoryczne fimy. Warto zadać pytania: jakie szkolenie nam proponuje, jak firma nam pomoże w przypadku usterki sprzętu czy samego serwisowania urządzenia. Ważne jest również wsparcie szkoleniowe, aby szkoleniowie firmy był dostępny i mógł nas wesprzeć zawsze kiedy potrzebujemy porady.

 

Będac wieloletnim praktykiem, wiem, jak bardzo ważna jest dobra współpraca z dystrybutorem sprzętu, dlatego zawsze przez podjęciem decyzji o zakupie polecam skontaktowanie się w paroma firmami i wybranie tej, która według Państwa oferuje najepsze usługi.

 

Artykuł Pani Joanny Wyszyńskiej z jedynej w Polsce Akademii Laseroterapii!

https://www.laser-consulting.com

 

 

Regulamin sklepu

Newsletter!
Zostaw nam swojego maila
abyśmy mogli być w kontakcie!
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Polityka prywatności

Regulamin strony

Regulamin sklepu i polityka prywatności

Strona stworzona przez www.socialanimalmarketing.pl