30 listopada 2022

Nowe prawo dla beauty: styczeń 2023

Czy od 1 stycznia 2023 r. reklamy wyrobów medycznych znikną z przestrzeni publicznej?

Na wstępie należy wyjaśnić, że nowe przepisy dotyczące reklamy wyrobów medycznych (które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.) mają na celu uregulowanie zasad reklamy wyrobów medycznych, a nie zupełne wyeliminowanie reklamy wyrobów medycznych z przestrzeni publicznej. Oznacza to, że reklama wyrobów medycznych będzie nadal prowadzona, ale w oparciu o nowe zasady.

 

To o co właściwie chodzi z zakazem reklamy wyrobów medycznych w branży Beauty?

Rzecz w tym, że ustawa wprowadza zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklamy wyrobów medycznych, które są przeznaczone do używania przez użytkowników innych niż laicy. Problem wyrobów medycznych stosowanych w działalności wielu gabinetów branży Beauty sprowadza się właśnie do tego, że stosowane preparaty czy urządzenia, są przeznaczone do użytku przez profesjonalistów, a nie przez laików.

 

Dlatego większość ze stosowanych w branży preparatów upiększających, a także urządzeń (które są kwalifikowane jako wyroby medyczne, a nie kosmetyczne) będzie podlegała zakazowi reklamy, o którym mowa w nowych przepisach. 

 

W tym miejscu należy również wspomnieć, iż ustawa przekłada zakaz reklamy wyrobów medycznych (czyli konkretnych preparatów czy urządzeń) również na samą działalność gospodarczą lub zawodową, związaną z wykorzystywaniem tych wyrobów do świadczenia usług. Oczywiście przepisy mówią o tym aspekcie działalności – w którym usługi są świadczone przy użyciu wyrobu medycznego objętego zakazem reklamy. Stąd pojawiający się w branży Beauty problem – albowiem zakaz reklamy wyrobów medycznych przeznaczonych do użytku profesjonalnego, nie obejmuje tylko kwestii promowania konkretnych wyrobów, ale również samej usługi świadczonej przy ich użyciu.

 

Jakie gabinety będą miały najtrudniejszą sytuację?

Na pewno te, których profil działalności oparty jest wyłącznie o zabiegi przy użyciu wyrobów medycznych przeznaczonych do użytku przez profesjonalistów. Gabinety, które oferują zabiegi przy których nie używa się wyrobów medycznych, będą mogły te zabiegi reklamować bez zmian.

Czy to jedyne ograniczenia jakie nakładają nowe przepisy?

 

Warto wypunktować, że ustawa wprowadza zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklamy wyrobów medycznych, w której wykorzystywany jest wizerunek osób wykonujących zawody medyczne lub podających się za takie osoby. W kontekście działalności branży Beauty bardzo istotne jest również, że reklama nie może przedstawiać osób prezentujących wyrób w sposób sugerujący, że wykonują zawód medyczny. Co istotne – powyższe zakazy dotyczą wszystkich wyrobów medycznych, nie tylko tych do profesjonalnego użytku.

 

Warto przemyśleć to sobie zwłaszcza w kontekście publikowanych materiałów promocyjnych w medycznym fartuchu ze strzykawką w ręku, nazywania działalności upiększającej „kliniką”, czy klientów – „pacjentami”.

 

Kolejną ważną z perspektywy branży Beauty regulacją, jest również stosowanie przepisów ustawy do sytuacji kierowania do publicznej wiadomości opinii użytkowników wyrobów, jeśli otrzymują z tego tytułu korzyści. Chodzi tu oczywiście o formy reklamy polegające na „szczerych” opiniach influencerów, promujących zabiegi z wykorzystaniem wyrobów medycznych - za wynagrodzeniem lub inną wymierną korzyścią.

 

Opracowały:

r.pr. Monika Wajler – Gwizdała

r.pr. Ewelina Koprowicz

Kancelaria Prawna Beauty in Law

https://www.facebook.com/prawnik.salonu.beauty

 

 

Regulamin sklepu

Newsletter!
Zostaw nam swojego maila
abyśmy mogli być w kontakcie!
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Polityka prywatności

Regulamin strony

Regulamin sklepu i polityka prywatności

Strona stworzona przez www.socialanimalmarketing.pl